Kolejne dziecko w rodzinie

Kolejne dziecko w rodzinie

2017-03-28 Strefa rodzica

Pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie niewątpliwie jest wielkim przeżyciem dla pierwszego dziecka. Nagle starsze dziecko przestaje być w centrum uwagi, mama i tata już nie jest na każde zawołanie, goście przychodzący w odwiedziny zachwycają się nowym członkiem rodziny. Co czuje wtedy dziecko? Możemy sobie to tylko wyobrazić, więc nie powinno nas dziwić jego inne niż do tej pory  zachowanie. Rodzice mają znaczny wpływ na to, jak dziecko zaadoptuje się w roli starszego rodzeństwa. Pamiętajcie, że dla dziecka najważniejszymi istotami w życiu jesteście Wy – rodzice. Więc jak przygotować starsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

1. Na samym początku należy zaakceptować jeden podstawowy fakt. Nasze dziecko nie ma obowiązku kochania ani naturalnie wszczepionego uczucia . Jesteśmy ludźmi z wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli ktoś nam zabiera coś cennego, coś co dotychczas uważaliśmy za naszą wyłączną własność, to naturalną reakcją jest nasz opór i gniew.

2. Dziecko nie może być zaskoczone, należy przygotować je na fakt narodzin rodzeństwa. I tu bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem. Zależnie od wieku dziecko można wprowadzać w wiedzę o tym, jak wygląda życie w domu z niemowlęciem.

3. Postaraj się, aby chociaż niektóre dotychczasowe domowe rytuały zostały zachowane. To da dziecku poczucie bezpieczeństwa, a nadejście nowego członka rodziny nie będzie oznaczało, że wszystko musi się zmienić. Np. jeśli mieliście rytuał usypiania, staraj się go kontynuować. Róbcie to z mężem na zmianę, na pewno nie rezygnujcie z tej części dnia.

4. Uwypuklenie dobrych stron wynikających z wyrośnięcia z niemowlęctwa. Maluch musi leżeć w łóżeczku, ty możesz sobie iść, usiąść, skakać, biegać itd. Do tego dochodzą przyjemności. Rozmowa i śmiechy z rodzicami, zabawy z rówieśnikami , fajniejsze jedzenie. Uświadom mu, że niemowlę musi podrosnąć, zanim przyjdzie czas, kiedy będzie można się z nim bawić.

5. Nie zmuszaj do opieki nad rodzeństwem. To powinna być dla dziecka przyjemność, a nie przykry obowiązek. Jeśli opieka nad bratem/ siostrą będzie mu się kojarzyć z czymś niemiłym, całą złość przeniesie na niego/ nią.

6.Wygospodaruj czas tylko dla starszego dziecka. Poproś wtedy męża lub dziadków o pomoc przy niemowlaku i zróbcie coś, co oboje lubicie. Ten czas nie powinien być rekompensatą w postaci słodyczy i drogich atrakcji. Może to być zwykły spacer, ale tylko we dwoje (lub troje - z tatą).

7. Kolejnym ważnym czynnikiem jest stosunek gości odwiedzających nowo narodzone dziecko . Zadbajcie o to, aby i ono dostało należną uwagę i jakiś drobiazg. Nie powinno poczuć się zapomniane i odstawione w kąt niczym stare zabawki. Dobrze jest, gdy odwiedzający proszą starsze dziecko o bycie kimś w rodzaju przewodnika. Zadają pytania w rodzaju: Jak ma na imię twoja siostra?, nie zapominając o zainteresowaniu życiem starszego dziecka.